Pozostałe

Instagram porady dla początkujących

Wizualnie Idealnie - Instagram - Łukasz Liszko

Instagram porady

Obecna moda na social media wymusza posiadanie profili na różnych serwisach. Facebook, Snapchat, Instagram, Twitter, YouTube i cała masa innych miejsc. Nie wystarczy być tylko na jednym z nich. Żeby stać się popularnym trzeba być praktycznie wszędzie. Dzisiaj zajmę się Instagramem i przedstawię Wam kilka porad dla początkujących osób. Mimo tego, że sam jestem jeszcze „świeżakiem” na tej platformie, to myślę, że moje obserwacje będą dla Was pomocne i pomogą Wam w popularyzacji Waszego profilu.

Kadrowanie zdjęć

Na początek trochę o kadrowaniu zdjęć. Jak mogliście zauważyć Instagram, to kafelkowy układ z kwadratowymi zdjęciami. Jednakże mimo tego, że na Waszym profilu wszystko wyświetla się w takiej formie nie jesteście zmuszeni do publikacji zdjęć w formacie 1:1. Możecie zachować oryginalne proporcje. Wszystko to za pomocą magicznego przycisku w dolnym, lewym rogu zdjęcia podczas jego wyboru z aparatu. Tak więc jeśli nie lubicie kwadratowych zdjęć i długo pracowaliście nad idealnym kadrem dla swojej fotki/grafiki, którego nie chcecie zepsuć, to nie zapomnijcie skorzystać z tej opcji. Ja pierwszego dnia niestety o tym nie wiedziałem i kilka pierwszych zdjęć Instagram mi automatycznie przyciął. Na szczęście szybko poprawiłem swój błąd i od teraz wszystkie prace publikuję już w oryginalnych proporcjach.

Wizualnie Idealnie - Instagram porady dla początkujących

Obserwowanie innych osób

Poprzez dodawanie do obserwowanych innych osób można zbudować własną społeczność widzów. Wybieraj tutaj osoby o podobnych zainteresowaniach, znajomych (jeśli jesteś jeszcze w wieku szkolnym, studenckim, a do tego jesteś ładną dziewczyną to z automatu możesz być pewna, że od razu nabijesz sobie sporo ilość followersów), czy ludzie z branży, w której działasz.

Chciałem również tutaj poruszyć kwestię czegoś takiego jak „follow for follow”, czy „like za like”. Jeśli pojawia się u Was sporo nowych dodań profilu od obcych osób nie klikajcie od razu, że też obserwujecie czyjeś konto. Obecnie dużą grupę stanowią konta, na których działają automaty/boty, które dodają polubienia, obserwują innych, a po jakimś czasie je wycofują. Na początku dałem się złapać na coś takiego. Chciałem być miły i odwzajemnić obserwowanie. Okazywało się, że w następnych dniach traciłem followersów, bo były to automaty, które budują w taki sposób ruch na profilach osób, które ich używają.

Like’owanie

Tak samo jak i przy obserwowaniu. Poprzez like’owanie i komentowanie zdjęć/prac innych osób można zwrócić na siebie czyjąś uwagę. Wybierz sobie kogoś bardziej znanego, może osobę, której prace podziwiasz i systematycznie działaj u niej na profilu. Pisz wartościowe komentarze – czyli nie „super”, „podoba mi się” – tak żeby ktoś wiedział, że jesteś świadomym odbiorcą. Za jakiś czas może się okazać, że ta osoba oznaczy Ciebie u siebie na profilu i dzięki temu zyskasz dużą oglądalność.

Publikacja zdjęć – systematyczność

Bardzo ważna rzecz – ludzie muszę wiedzieć, że dodajesz regularnie treść do swojego profilu. Nie będą do Ciebie wracać jeśli przez bardzo długi czas nie będziesz dawać oznak życia. Muszą wiedzieć, że nawet jeśli nie byli online przez parę dni, to warto po przerwie do Ciebie zajrzeć, bo na pewno jest tam dużo nowej treści. Do tego postując regularnie zwracasz na siebie uwagę wśród odpowiednich grup tematycznych.

Wizualnie Idealnie - Instagram porady dla początkujących

Tematyka

Jak pewnie duża część z Was zauważyła pewne tematy są dużo bardziej chodliwe niż pozostałe. Na niektórych jest się łatwiej wybić, a przy innych trzeba na serio ciężko pracować, żeby zostać zauważonym. Grafika na Instagramie nie jest zbyt popularna. Jest to serwis typowo fotograficzny.  Do tego prym wiodą tutaj dziewczyny, którym z łatwością przychodzi rozbieranie się do aparatu. Mają masę polubień, mnóstwo napalonych followersów. Tak już jest skonstruowany świat, że w taki sposób łatwo zyskać popularność. A że ładnych kobiet nie brakuje, to starają się one wykorzystać swoje atuty do zarobku – czy to właściwe? Tego w tym wpisie nie będę oceniać. Chciałem po prostu zwrócić uwagę, że z pewnymi tematami będzie Wam dużo trudniej się przebić niż z innymi.

Na tym kończę mój wpis. Mam nadzieję, że pomoże Wam w pierwszych krokach na Instagramie. A jeśli macie jakieś swoje sugestie dla początkujących, to z chęcią ich wysłucham w komentarzach.