Digital Art

Przegląd prac z Artstation #4

Wizualnie Idealnie - Artstation 004

Już po raz czwarty spotykamy się, aby przyjrzeć się pracom z Arstation, które moim zdaniem zasługują na uwagę. Pojawi się więc 9 prac z minionego tygodnia oraz wzmianka o zjawisku, które się nazywa „artblast”, a które wywołało kłótnię w społeczności grafików komputerowych.

Na początek przyjrzyjmy się poszczególnym grafikom. W zestawieniu pojawia się kolejny Polak, mamy też mistrza, guru wśród cyfrowych artystów jakim jest Marc Simonetti, kolejne environmenty, w których znowu widać upopularnienie się techniki wykorzystania modeli 3d w procesie tworzenia ilustracji, concept z Horizon, który niesamowicie przypomina mi grafikę z Age of Empires III (która mi się bardzo podobała) oraz – pewną nowość – paczkę „pędzli” do Substance Paintera/Zbrusha/Quixel Suite o tematyce ornamentów.

  1. Eytan Zana – portfolio: https://www.artstation.com/artist/eytan

Wizualnie Idealnie - Eytan Zana - Sandstone Falls

  1. Jonas Ronnegard – portfolio: https://www.artstation.com/artist/jronn

Wizualnie Idealnie - Jonas Ronnegar - 55 Ornament Brushes/Alphas Vol 1d

  1. Alessandro Baldasseroni – portfolio: https://www.artstation.com/artist/baldasseroni

Wizualnie Idealnie - Alessandro Baldasseroni - Birth of Femto

  1. Marc Simonetti – portfolio: https://www.artstation.com/artist/marcsimonetti

Wizualnie Idealnie - Marc Simonetti - Enoch City

  1. Antoine Collignon – portfolio: https://www.artstation.com/artist/antoinecollignon

Wizualnie Idealnie - Antoine Collignon - Circles

  1. Gary Sanchez – portfolio: https://www.artstation.com/artist/antarktik

Wizualnie Idealnie - Gary Sanchez - AKAO-04

  1. Karakter Design Studio – portfolio: https://www.artstation.com/artist/karakter

Wizualnie Idealnie - karakter design studio - HORIZON: ZERO DAWN - Carja

  1. Nicolas-John Poulin – portfolio: https://www.artstation.com/artist/njpoulin

Wizualnie Idealnie - Nicolas-John Poulin - Umbrella - It can't Rain all the time

  1. Piotr Dura – portfolio: https://www.artstation.com/artist/threedee

Wizualnie Idealnie - Piotr Dura - Gates of Heaven

Horizon: Zero Dawn – artblast na Arstation

Przejdźmy teraz do innego ciekawego zjawisko jakie miało miejsce w ostatnim czasie na Arstation. Artblast. A dokładnie artblast z gry Horizon: Zero Dawn. O co tutaj chodzi? Mianowicie serwis został zalany pracami z tego tytułu tak samo jak wiele miast u nas w kraju po ostatnich obfitych opadach. Gdziekolwiek się nie zajrzało tam były prace z Horizon. Jeśli nie wierzycie i myślicie, że przesadzam, wrzucam poniżej zrzut ekranu z tablicy Artstation:

Wizualnie Idealnie - Artblast - Horizon

Nie byłoby to takie do końca dziwne, bo tytuł był mocno reklamowany. Ilustracje, koncepty, modele 3d są genialne. Wraz z wyjściem gry artyście dostali pozwolenie na umieszczenie prac w swoim portfolio więc normalnym było, że tyle się tego pojawi. To co wywołało zamieszenia było publikacja praz z Horizon: Zero Dawn zgrała się w czasie z umieszczeniem notki na temat działania algorytmu, który wybiera prace, które mają pojawiać się wyżej w rankingu na tablicy. Okazało się, że like dany przez bardziej znanego artystę liczy się dużo bardziej niż przez tego, który ma mniej obserwujących osób. Co za tym idzie, nowym osobom, które nie mają tak wielu znajomych w branży, nie pracują w dużych studiach ciężej się przebić – nawet jeśli prezentują wysoki poziom prac. Oczywiście jeśli ktoś jest dobry, to i tak według mnie zostanie wcześniej, czy później zauważony, ale jak sami przyznanie taka „wpadka” połączona z zasypaniem serwisu grafikami tylko z jednego tytułu mogła budzić pewien niesmak. Co z tego wyniknie okaże się pewnie w najbliższych tygodniach.