Pozostałe

TOP 10 pluginów do WordPressa dla blogerów

Wizualnie Idealnie - TOP 10 pluginów dla blogerów

WordPress to niesamowicie wiele możliwości rozbudowy własnego bloga. Jest to po części zasługa mnogości wtyczek, w które możemy wyposażyć nas serwis. Jednakże wiele osób może być przytłoczonych tym bogactwem wyboru i najzwyczajniej w świecie nie wiedzieć co należy wybrać. W dzisiejszym wpisie postaram się wrzucić mój top 10 pluginów do WordPressa dla blogerów. Są to wtyczki, które zarówno zwiększają jego funkcjonalność jak i poprawiają widoczność dla potencjalnych odbiorców, czy też dbają o bezpieczeństwo.

1. Yoast SEO

Zacznijmy chyba od najważniejszej wtyczki, od której paradoksalnie przez długi czas „uciekałem”. YoastSEO to plugin, który optymalizuje nasz serwis pod kątem SEO, czyli najprościej mówiąc zwiększa i poprawia widoczność bloga w wyszukiwarkach internetowych. Konfiguracja jak i obsługa jest bardzo intuicyjna i na serio pomaga. Po zainstalowaniu pluginu zauważyłem, że spora część użytkowników trafia na mojego bloga właśnie z wyszukiwań w google, czego wcześniej praktycznie nie było. Tak więc wg mnie jest to pozycja obowiązkowa dla każdego blogera. Jeśli chcecie dowiedzieć się konkretów na temat instalacji i konfiguracji wtyczki polecam odwiedzić ten link:

2. BackWpUp

Bezpieczeństwo naszego bloga to bardzo ważna rzecz. Oczywistym więc jest, aby robić kopię bazy danych np. w razie awarii, włamania czy innych niepożądanych działań. Jest to kwestia też często pomijana przez blogerów – tak samo jak optymalizacja SEO. Strach u wielu osób wywołuje już sam zwrot „kopia bezpieczeństwa”, przywołując chyba na myśl jakieś wyobrażenia o skomplikowanych procedurach informatycznych z filmów szpiegowskich. Oczywiście jest to błędne zachowanie, bo przy pomocy tej wtyczki wszystko jest bardzo proste do wykonania. Opis konfiguracji wtyczki możecie przeczytać pod tym adresem:

3. Updraft

Tak samo jak poprzednk Updraft służy do wykonania kopii bezpieczeństwa naszego bloga. Dlaczego więc umieściłem na liście duplikat? A dlatego, że na swoich stronach używam tych wtyczek zamiennie. Czasem zdarza się, że jedna działa na danym serwerze, a druga nie. Albo z czasem coś się zablokuje, a ja jako grafik, a nie informatyk, nie potrafię rozwiązać tego problemu więc korzystam z drugiego pluginu, którego funkcjonalność jest bardzo podoba i dzięki któremu mogę zrobić dokładnie to samo.

4. Disqus

Żaden blog nie obejdzie się bez porządnego systemu komentarzy. W miarę czasu i rozrastania się, zdobywania popularności dyskusje z użytkownikami odwiedzającymi nasz serwis stają się bardzo ważnym elementem bloga, który napędza go i sprawia, że serwis „żyje”. Do tego celu warto zaopatrzyć się w plugin Disqus, który jest używany na bardzo wielu blogach. Jego zaletą jest to, że każdy użytkownik posiada jedno konto, którego może używać do pisania na różnych stron zaopatrzonych w ten system bez konieczności rejestracji na każdym z nich. Do tego w jednym miejscu otrzymujemy powiadomienia o odpowiedziach na nasze wpisy, czy też możemy przejrzeć historię naszych postów. Samo zarządzanie systemem również zawiera wiele udogodnień, które na pewno doceni niejeden administrator bloga.

5. Facebook Like Box

Kto nie posiada konta na Facebooku? Wszyscy go mają, a jeśli ktoś nie ma, to po prostu jest to wyjątek potwierdzający regułę. Zapewne większość z Was prowadzi też swojego bloga równolegle na tym serwisie społecznościowym. Chcąc więc uzyskać więcej polubień możemy użyć tej wtyczki, która dodaje na bloga widżet umożliwiający odwiedzającym naszą stroną na like’owanie fanpage’a.

6. Google Analytics for WordPress by MonsterInsights

Wizualnie Idealnie - TOP 10 pluginów dla blogerów

W TOP 10 pluginów do WordPressa dla blogerów nie mogło zabraknąć wtyczki do Google Analytics. To chyba w sumie najważniejsza wtyczka z całego zestawienia. Każdy pisze bloga, bo chce dzielić się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem, czy wiedzą z innymi osobami. Oczywistym więc jest, że chce też wiedzieć kto i kiedy odwiedza jego stronę, skąd na nią trafia i co najczęściej przegląda. Do tego właśnie służy ten plugin. Jeśli go nie macie, zmieńcie to natychmiast. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak dodać wtyczkę na swojego bloga zerknijcie np. tutaj:

7. Instagram Feed

Instagrama tak samo jak i Facebooka posiada prawie każdy. I tak samo jak przy poprzedniej wtyczce warto, aby odwiedzający naszego bloga mogli również szybko odnaleźć nasze konto na Instagramie. Do tego właśnie służy ta ten plugin, który w bardzo przejrzysty i ładny sposób wyświetla nasze ostatnie posty z tego serwisu.

8. Shortcodes Ultimate

Ta wtyczka to takie ułatwienie w zarządzaniu i tworzeniu treści naszych postów. Dzięki niej w bardzo prosty sposób możemy tworzyć różnego rodzaju nagłówki, listy, tabele, udostępniać pliki z YouTube’a, galerie, mapki, przyciski i całą masę innych rzeczy. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić masę czasu przy tworzeniu wpisów ta wtyczka jest dla niego obowiązkowa.

Wizualnie Idealnie - Shortcodes

9. Easy Updates Manager

Tym razem trochę inny plugin. Easy Updates Manager jak sama nazwa wskazuje pozwala nam zarządzać aktualizacjami na naszym blogu. Możliwości konfiguracji jest wiele, tak więc możemy idealnie dostosować wszystko do naszych potrzeb. Każdy administrator powinien zaopatrzyć się w tę wtyczkę.

10. Duplicate Post

Ostatnia pozycja w moim TOP 10 pluginów do WordPressa dla blogerów to bardzo prosta i mała wtyczka, ale jakże przydatna. Pewnie wiele razy chcieliście napisać nowy wpis na podstawie starego. Po zainstalowaniu pluginu wszystko odbywa się za pomocą jednego kliknięcia pod wybranym wpisem po czym otrzymujemy duplikat wybranej pozycji. Proste i niesamowicie przydatne.

TOP 10 pluginów do WordPressa dla blogerów – podsumowanie

Jak więc sami widzicie na mojej liście można znaleźć dużą różnorodność tematyczną odnośnie pluginów do WordPressa. Niektóre z nich są bardzo rozbudowane, a inne proste, ale wszystkie bardzo dodatnio wpływają na funkcjonalność i wygląd bloga. Mam nadzieję, że znajdziecie w tym zbiorze coś dla siebie, a jeśli macie jakieś własne wtyczki, które uważacie za obowiązkowe przy prowadzeniu bloga, to z chęcią się o tym od Was dowiem w komentarzach.